Robert Adam

Robert Adam (1728-1792) – szkocki architekt i dekorator wnętrz. Najbardziej uzdolniony i znany z czterech braci, którzy współtworzyli styl Adamów w architekturze i sztuce dekoracyjnej. Pozostali bracia, John Adam (1721-1792) James Adam (1732-1794) zazwyczaj współpracowali z Robertem. Znanym architektem i inspiratorem stylu Adamów był także ojciec William Adam (1689-1748), z rodzinną firmą współpracowały także siostry.


Robert Adam – biografia i twórczość

Urodził się 3 lipca 1728 roku w Kirkcaldy w Szkocji. Ojciec William Adam był znanym w całej Szkocji architektem. Robert Adam kształcił się w Edinburgh High School a następnie na Uniwersytecie Edynburskim. Jego nauczycielem był jednak przede wszystkim ojciec.

Bracia John i Robert przejęli zarządzanie firmą ojca na 6 miesięcy przed jego śmiercią. John zajmował się architekturą w mniejszym stopniu, niż Robert, poświęcając się głównie czysto biznesowej stronie działalności przedsiębiorstwa. Także jedna z sióstr, Elizabeth, brała czynny udział w działalności rodzinnej firmy.

W latach 1750-1754 Robert i James Adamowie pracowali przede wszystkim nad ukończeniem głównego dzieła ojca – Hopetoun House, posiadłości wiejskiej w szkockim hrabstwie West Lothian. Ich praca stanowiła w dużej mierze reakcję przeciw panującemu palladianizmowi, odrzucając jego ciężką dekoracyjność. Zastąpiła ją rokokowa lekkość, świeżość i elegancja w stylu francuskim. Widoczne jest to zwłaszcza w Pokoju Żółtym oraz ukończonym w 1758 roku Pokoju Czerwonym. Zaprojektowane przez Roberta Adama pawilony zewnętrze domu stanowią już wyraźną zapowiedź jego dojrzałego neoklasycyzmu.

Pierwsza samodzielna praca Roberta Adama to Dumfries House w Szkocji, powstały w latach 1751-1754. Prawdopodobnie właśnie w czasie budowy Dumfries House z braćmi Adam nawiązał wieloletnią współpracę sławny projektant mebli Thomas Chippendale. Dumfries House wyróżniają wspaniałe rokokowe dekoracje sufitowe.

Robert Adam zmarł w Londynie 3 marca 1792, został pochowany w Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey). Po Robercie, jego braciach i innych współpracownikach pozostało ok. 3000 rysunków, które przechowuje Sir John Soane’s Museum w Londynie.

terminy wyszukiwawcze: Adam Robert.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz