Album literackie

Album literackie. Pismo zbiorowe poświęcone dziejom i literaturze polskiej: almanach literacki, 1848-1849, 2 tomy, Kazimierz Władysław Wójcicki.

Jakub Adamczewski

Jakub Adamczewski (1763-1812): polski pisarz i tłumacz. Związany z Teatrem Narodowym, tłumaczył głównie libretta i francuskie komedie.

Fajanse belwederskie

Fajanse belwederskie: ceramika produkowana w pałacu Belweder (Warszawa). Manufakturę belwederskich fajansów założył Stanisław August Poniatowski. Wzorce rokokowe i dalekowschodnie.

Plac Unii Lubelskiej

Plac Unii Lubelskiej Plac Unii Lubelskiej w Warszawie Rondo Mokotowskie (hist.) Rondo Keksholmskie (hist.) Plac Unii Lubelskiej — plac w Warszawie na granicy dzielnic Śródmieście i Mokotów. Wytyczony został ok. 1770 roku jako jeden z placów gwiaździstych Osi Stanisławowskiej. Początkowo znany jako Rondo Mokotowskie, następnie jako Rondo Keksholmskie (od stacjonującego w pobliżu rosyjskiego pułku piechoty). Obecną nazwę … Dowiedz się więcej

Hotel Polonia

Hotel Polonia Hotel Polonia w Warszawie Hotel Polonia Palace Hotel Polonia — hotel w Warszawie w Alejach Jerozolimskich, obecnie funkcjonuje pod nazwą Hotel Polonia Palace. Budynek w stylu modernistycznym projektu Juliusza Nagórskiego i Józefa Holewińskiego zbudowany został w latach 1909-1913. Jest to więc jeden z najstarszych hoteli w Warszawie. Nie został zniszczony w czasie II wojny … Dowiedz się więcej