Elias Adam

Elias Adam (Eliasz Adam) – złotnik niemiecki działający prawdopodobnie w Augsburgu (głównym ośrodku złotnictwa niemieckiego od XVI do XIX wieku). Urodził się ok. 1669 roku w Sulechowie (Züllichau), w 1703 uzyskał tytuł mistrzowski. W literaturze przedmiotu podaje się różne daty śmierci (1725, 1745).


Należał do inicjatorów stylu rokokowego w sztuce dekoracyjnej. Szczególnie charakterystyczne dla jego twórczości są wielkie dzbany o formach późnobarokowych, nawiązujące do baroku włoskiego. Specjalizował się także w montażu miniaturowych, emaliowanych elementów złotniczych. Często eksperymentował z nowymi formami dekoracji – wprowadził np. do niemieckiej sztuki dekoracyjnej typową dla baroku francuskiego arabeskę, która stała się później znana jako Bandelwerk. Jego stałym współpracownikiem był inny artysta południowoniemiecki, Johann Jacob Priester I. Dzieła Eliasa Adama znajdują się w kolekcjach wielu sławnych muzeów, w tym m.in. w skarbcu w Monachium (Schatzkammer), w Ermitażu w Petersburgu oraz w Metropolitan Museum of Art w Petersburgu.

Jego znak mistrzowski “EA” można spotkać często na elementach wykonanych z metali szlachetnych montowanych na porcelanie miśnieńskiej.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

1 komentarz do “Elias Adam”

Dodaj komentarz