Claude Ballin

Claude Ballin

Claude Ballin (starszy, 1615-1678) – francuski złotnik, wybitny przedstawiciel stylu Ludwika XIV. Jako najbardziej znany złotnik francuski XVII wieku nosił przydomek “Wielki Ballin“. Jego bratankiem był Claude Ballin młodszy (1661-1754), odlewnik i cyzeler epoki rokoka, syn malarza Michela Ballin.


Claude Ballin: Życie i dzieło

Claude Ballin pochodził ze znanej rodziny złotników, działającej w Paryżu już w XVI wieku, znanej aż po wiek XVIII. Urodził się 3 maja 1615 roku w Paryżu.

W 1634 roku wykonał dla kardynała Richelieu komplet czterech waz wraz z tacami. Naczynia te zdobiły reliefy o treści alegorycznej, nawiązujące do malarstwa Nicolasa Poussina.

Przedstawicielem stylu Ludwika XIV stał się w późniejszym okresie. To jego dziełem były komplety sreber, które zdobią Galerię Zwierciadlaną Pałacu w Wersalu. Należały do nich stoły, kandelabry, wazy i misy – w 1689, ze względu na kłopoty finansowe Ludwika XIV, zostały one jednak przetopione w mennicy paryskiej na monety. Dziś znane są jedynie z rysunków, które wykonał Charles Le Brun, a i to tylko częściowo.

Nie zachowały się do dziś także inne wspaniałe dzieła sztuki, które wykonał. Należały do nich królewski pancerz oraz rękojeść miecza królewskiego, a także zestaw naczyń liturgicznych wykonanych dla paryskiej katedry Notre-Dame.

Pod koniec życia został mianowany dyrektorem wagi mennicy francuskiej. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był John Warin (Varin). Zmarł 22 stycznia 1678 roku.

Frazy: Ballin, Claude.


Dodaj komentarz