Cachemire

Cachemire – rodzaj ceramiki, termin używany głównie w handlu antykwarycznym. Rodzaj fajansów z Delft z motywami orientalnymi, zwłaszcza oktagonalne wazy.


Cachemire, ceramika z Delft z motywami orientalnymi

Określa się tak holenderskie wyroby fajansowe z Delft (XVII i XVIII wiek), zazwyczaj oktagonalne, cechujące się żłobkowaną (żeberkowaną) powierzchnią oraz rozsianą po powierzchni naczynia dekoracją podszkliwną. Dekoracja ta naśladuje wzornictwo ceramiki chińskiej: zaczerpnięte z niej motywy to stylizowane kwiaty, ptaki, wielokolorowe rośliny. Z tego względu ceramika taka zaliczana jest do chinoiserie. Często stosowano również wzory indyjskie, zwłaszcza motywy kaszmirskie. Nazwa tego rodzaju ceramiki pochodzi od słowa “Kaszmir” (himalajski region w Indiach), podobnie jak tkanina “kaszmir” – zastosowana jest przy tym forma wyrazu w języku francuskim. Niekiedy w ceramice tego typu typowe motywy orientalne łączą się także z geometrycznymi.

Istnieje wiele naśladownictw, a nawet podróbek tego typu wyrobów z Delft. Powstawały one w końcu XVII wieku i na początku XVIII wieku – przede wszystkim w niemieckich manufakturach fajansów. Zobacz też: bukietera.

Bibliografia:

  • Gordon Campbell (red.), The Grove Encyclopedia of Decorative Arts.

Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz