Balleroy

Balleroy

Balleroy – miejscowość i dawna gmina we Francji, położona w regionie Normandia, w departamencie Calvados. 16 stycznia 2016 roku połączona z miejscowością Vaubadon w jedną gminę o nazwie Balleroy-sur-Drôme; pozostaje siedzibą jej władz. Populacja miejscowości wynosi 1075 mieszkańców (stan na 2016 rok).


Château de Balleroy

W miejscowości znajduje się zespół pałacowo-ogrodowy Château de Balleroy, powstały w pierwszej połowie XVII wieku, typowy dla stylu architektonicznego Ludwika XIII. Głównym elementem tego założenia jest pałac wczesnoklasycystyczny, którego architektem był prawdopodobnie François Mansart (1598-1666). Jego fundatorem był Jean de Choisy, kanclerz księcia Orleanu Gastona (brata Ludwika XIII).

Pałac powstał w latach 1626-1636. Jest to wzniesiona na tarasie budowla prostokątna, ze środkowym ryzalitem. Po bokach znajdują się dwa wolnostojące pawilony. Do założenia przynależy także stylowy ogród. Budynek ma dwie dekoracyjne fasady, z których jedna wychodzi na dziedziniec pałacowy, druga na ogród. Elewacje nawiązują do stylu Henryka IV – wykonane są z żółto-brązowej cegły, z nielicznymi elementami dekoracyjnymi.

Wnętrza pałacu są bogato wyposażone. Przynależą do nich m.in. plafony autorstwa François Lemoyne (Le Moine, Le Moyne), przedstawiciela malarstwa rokokowego, oraz malowidła, które wykonał Pierre Mignard.


Dodaj komentarz