Drążek

Drążek – w meblarstwie: drążek na ubrania, czyli pręt drewniany lub metalowy, który służy do zawieszania ubrań. Najczęściej pręt o owalnym przekroju. Drążki zawiesza się w górnych częściach szaf odzieżowych, względnie montuje jako element wieszaków. Podobną funkcję pełnią teleskopy i uchwyty na ubrania, często o regulowanej wysokości. Główną funkcją drążków jest wieszanie ubrań – zwłaszcza podatnych na zabrudzenia; służą one jednak również stabilizacji konstrukcji szaf.


Znaczenia w języku ogólnym

W języku ogólnym słowo to oznacza niewielki pręt lub kij, a także przyrząd do ćwiczeń gimnastycznych – zwłaszcza drążek rozporowy. Podobne znaczenie ma słowo rek, które oznacza drążki przeznaczone do ćwiczeń gimnastycznych zawieszane na linach lub oparte końcami o słupki. Tego rodzaju przyrządy gimnastyczne stosowane także w akrobatyce cyrkowej – przyrząd akrobatów cyrkowych, który służy do wykonywania skomplikowanych ewolucji zbiorowych to persz, zbliżony charakter ma również zawieszany na linach trapez akrobatyczny.

Drążek kierowniczy to element układu kierowniczego w formie pręta – przekazuje on do mechanizmu zwrotniczego ruch z przekładni kierownicy.

Drążek sterowy (knypel) to element w postaci pręta, którym uruchamia się w samolotach i szybowcach ster wysokości i lotki.

Bibliografia:

  • Izydor Grzeluk, Słownik terminologiczny mebli, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa 1998, s. 153.

Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

2 komentarze do “Drążek”

Dodaj komentarz