Zakres (nazwy)

Zakres, także zakres nazwy – pojęcie z zakresu logiki. Zakres nazwy N o znaczeniu Z w języku J to klasa przedmiotów, o których zgodnie z prawdą orzeka się w języku J, używając nazwy N przy znaczeniu Z. Termin ten stanowi synonim terminu “denotacja“, o ile pojęcie denotacji rozumie się jako zakres wszystkich desygnatów danej nazwy, a nie np. jako klasę wszystkich jej desygnatów istniejących jedynie aktualnie lub jako dowolny przedmiot, do którego odnosi się wyrażenie przynależące do określonej kategorii semantycznej.


W innych językach: Język angielski – denotation lub extension. Język niemiecki – Extension lub Umfang.

Zakres nazwy – przykłady

Ścisłe określenie znaczenia nazwy w podanej powyżej definicji konieczne jest ze względu na istnienie nazw wieloznacznych. Nazwy wieloznaczne przy każdym swoim znaczeniu mają odmienne zakresy.

Przykłady: Zakresem nazwy “wielbłąd” jest klasa wielbłądów. Zakresem nazwy “najwyższy szczyt Polski” jest klasa jednoelementowa, której jedynym elementem jest szczyt Rysy. Zakresem nazwy “krasnoludek” jest klasa pusta (klasa pusta jest zakresem wszystkich przedmiotów fikcyjnych).

Nazwy indywidualne, w tym imiona własne, uważane są najczęściej za pozbawione zakresu. Służą one nazywaniu (“etykietkowaniu”) indywiduów.


Tagi
Encyklopedia filozofii

Dodaj komentarz