Wzór szacha Abbasa

Wzór szacha Abbasa, określany też po prostu jako wzór szach Abbas – ornament stosowany od XVII wieku w kobiercach (ozdobnych dywanach) wschodnich. Składają się na niego fantazyjne (głównie niebieskie, żółte i czerwone) kwiaty, łączone liśćmi winorośli lub figowymi. Kwiaty są zazwyczaj dojrzałe, lecz nie w pełni rozwinięte, liście natomiast duże i symetryczne. Charakterystyczny dla dywanów perskich, a także naśladujących perskie (Chiny, Indie, Pakistan).


Dywany o takich wzorach powszechnie spotykane były w Polsce, stąd nazywano je w Europie także “dywanami polskimi” (polonaisePolish carpets). Bogatą kolekcję dywanów perskich posiadał np. Jan III Sobieski, dywany stały się też łupem wojsk polskich po bitwie pod Wiedniem (choć znamy tylko jeden tego rodzaju egzemplarz). Termin “szach Abbas” zaproponował niemiecki badacz Kurt Erdmann.

Angielskie Shāh ʿAbbās carpet lub Shah Abbasi czy też Shah Abbas pattern.

Nazwa pochodzi od władcy Persji Abbasa I Wielkiego (1587-1629) z dynastii Safawidów. Władca ten przeniósł stolicę Persji do Isfahanu, który tym samym stał się głównym w kraju ośrodkiem produkcji dywanów. Sam szach także portrafił tkać i dumny był ze swoich umiejętności tkackich.

Źródła:

  • Kurt Erdmann, Seven Hundred Years of Oriental Carpets, 1970.

Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz