Szkło agatowe

Szkło agatowe, także szkło chalcedonowe – w terminologii sztuk pięknych: rodzaj szkła, szkło przypominające wyglądem agat, kamień półszlachetny o charakterystycznych wzorach pasmowych. Uzyskiwane w wyniku mieszania barwnych mas płynnych, przeważnie zmąconych (nieprzejrzystych). Występuje w różnorodnej kolorystyce – najczęściej szarości, brązy, zielenie, błękity. Nazwa “szkło chalcedonowe” pochodzi od chalcedonu, minerału, którego odmianą jest agat.

Szklane imitacje agatu znane były już w hellenistycznym Egipcie. W nowożytności, od końca XV wieku, głównym ośrodkiem produkcji stała się Wenecja (Murano), która stanowiła zresztą najważniejszy ośrodek produkcji szkła w całej Europie. Wielką popularność szkło agatowe zdobyło sobie w sztuce dekoracyjnej XIX wieku. Głównymi ośrodkami produkcji szkła agatowego stały się wtedy Czechy i Anglia. W Czechach produkcję rozpoczęto około 1830 roku.

Początkowo służyło głównie do wyrobu ozdobnych, reprezentacyjnych naczyń. Następnie, głównie w XIX wieku, zaczęło być stosowane także do wytarzania różnego rodzaju drobnych przedmiotów użytkowych.

Porównaj: ceramika agatowa, ceramika naśladująca agat.

Komentarze | Opinie | Forum