Szkło agatowe

Szkło agatowe, znane także jako szkło chalcedonowe – w terminologii sztuk pięknych: rodzaj szkła, szkło przypominające wyglądem agat, kamień półszlachetny o charakterystycznych wzorach pasmowych. Porównaj: ceramika agatowa, ceramika naśladująca agat.


Szkło agatowe – historia i charakterystyka

Uzyskiwane w wyniku mieszania barwnych mas płynnych, przeważnie zmąconych (nieprzejrzystych). Występuje w różnorodnej kolorystyce – najczęściej są to szarości, brązy, zielenie, błękity. Nazwa “szkło chalcedonowe” pochodzi od chalcedonu, minerału, którego odmianą jest agat. W terminologii sztuk pięknych spotyka się też niemieckie określenie Schmelzglas i włoskie calcedonio.

Szklane imitacje agatu znane były już w hellenistycznym Egipcie. W czasach nowożytnych, od końca XV wieku, głównym ośrodkiem produkcji szkła, w tym agatowego, stała się Wenecja – wyspa Murano stanowiła najważniejszy ośrodek produkcji szkła w całej Europie. Wielką popularność szkło agatowe zdobyło sobie w sztuce dekoracyjnej XIX wieku. Głównymi ośrodkami produkcji szkła agatowego stały się wtedy Czechy i Anglia. W Czechach produkcję tego gatunku szkła rozpoczęto około 1830 roku.

Początkowo służyło głównie do wyrobu ozdobnych, reprezentacyjnych naczyń. Następnie, głównie w XIX wieku, zaczęło być stosowane także do wytarzania różnego rodzaju drobnych przedmiotów użytkowych.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknychHumanistyczna encyklopedia nauki

Dodaj komentarz