Nigel Balchin

Nigel Balchin, 1908-1970 – angielski pisarz. Autor kilkudziesięciu poczytnych powieści, a także wielu scenariuszy filmowych. Popularność zdobyły mu nowelistyczne obrazy z życia ludzi pracy, często zabarwione humorem. Publikował także pod pseudonimem Mark Spade.


Nigel Balchin: Biografia

Pisarz urodził się 3 grudnia 1908 roku w Potterne (hrabstwo Wiltshire) jako Nigel Marlin Balchin. Z wykształcenia był psychologiem. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie w Cambridge (nauki przyrodnicze).

Początkowo zajmował się uprawą owoców – doświadczenia zebrane w tej działalności spisał w serii artykułów satyrycznych dla magazynu “Punch”, które w 1933 (pod pseudonimem Mark Spade) zostały wydane drukiem. Następnie pracował w wyuczonym zawodzie (jako psycholog przemysłowy), jednocześnie oddając się działalności pisarskiej – praca psychologa wywarła znaczny wpływ na charakter jego twórczości. Według legendy, z całą pewnością fałszywej, gdy pracował jako psycholog stworzył nazwę popularnego batonika Kit Kat. W czasie II wojny światowej był ekspertem naukowym w armii brytyjskiej. Zmarł 17 maja 1970 roku w Londynie.

Nigel Balchin: Twórczość

W swoich utworach porusza problemy społeczne współczesności wraz z konfliktami psychicznymi człowieka współczesnego. Balchin był wnikliwym obserwatorem życia, obdarzonym także talentem satyrycznym. Zwraca uwagę jego talent narracyjny. Powieści Balchina charakteryzuje wartka, żywa akcja, ubarwiona często elementami sensacji.

Jego debiutem literackim pod prawdziwym nazwiskiem była powieść No Sky z 1933 roku. Najbardziej cenione utwory powstały w czasie II wojny światowej. Należą do nich Darkness Falls from the Air (1942) i Mine Own Executioner (1945).

Spośród powieści Balchina największą popularnością cieszyła się, przełożona na język polski, powieść Pokoik w Oficynie (The Small Back Room) z 1943 roku. Jest to cięta satyra na polityków, naukowców i biurokratów, którzy nawet w ciężkim okresie wojny interesują się głównie prywatnymi rozgrywkami i interesem osobistym. Opisuje tu rozmowy, zachowania i intrygi tzw. “backroom boys”, pracowników administacji publicznej, z którymi jako psycholog współpracował w czasie wojny. Powieść ta doczekała się także adaptacji filmowej (film z 1948 roku).

Powieść Mine Own Executioner cieszyła się niemal równym powodzeniem. Jest to studium życia psychiatry, który nie potrafi uleczyć się z własnych neuroz, powodowanych napięciami w życiu małżeńskim i brakiem samoakceptacji. Także ona doczekała się ekranizacji, ze scenariuszem samego autora. Charakter sensacyjny ma powieść A Sort of Traitors z 1949 roku. Jej bohaterem jest były pilot, który stracił obie ręce. Tematyka fizycznej i psychicznej niepełnosprawności jest zresztą bardzo częsta w twórczości Balchina. The Fall of Sparrow z 1955 to studium umysłu psychopaty.

Nigel Balchin interesował się także historią, którą postrzegał jako wyraz tkwiącej w człowieku siły. Historii poświęcił zbiór szkiców The Anatomy of Villainy (Anatomia łajdactwa) z 1950. Charakter historyczny ma także powieść w formie fikcyjnego pamiętnika Testament Cezara Borgii (1948, tytuł oryginalny The Borgia Testament).

Tłumaczenia na język polski

  • Pokoik w oficynie, tłumaczyła Eleonora Romanowicz, Czytelnik 1959. Tytuł oryginalny: The Small Back Room.
  • Testament Cezara Borgii, tłumaczyła Eleonora Romanowicz (E. Romanowicz-Podoska), Czytelnik 1960. Wznowienie: Czytelnik 1996. Tytuł oryginalny: The Borgia Testament.

Tagi
Encyklopedia literaturyLeksykon filmu

Dodaj komentarz