Kontaminacja frazeologiczna

Kontaminacja frazeologiczna – rodzaj błędu frazeologicznego (zobacz: błąd frazeologiczny, błąd językowy), a jednocześnie najczęściej występujący rodzaj kontaminacji (obok frazeologicznych wyróżnia się bowiem w językoznawstwie także kontaminacje morfologiczne, leksykalne i składniowe). Błąd polega na rażącym skrzyżowaniu różnych związków frazeologicznych – dotyczyć może zresztą także dłuższych struktur, takich jak przysłowia. Szczególnie często występuje między związkami frazeologicznymi o podobnym znaczeniu, względnie używanymi w podobnych kontekstach. Nie można jej jednak uznać za błąd, jeśli użyta jest świadomie, dla wywołania określonego efektu stylistycznego (patrz rozdział Przykłady).


Kontaminacja frazeologiczna – przykłady

“Pełnić rolę” – pomieszanie związków frazeologicznych “pełnić funkcję” i “odgrywać rolę”. “Utoczyć ręce w krwi” – kontaminacja związków frazeologicznych “utoczyć krwi” i “zbroczyć ręce w krwi”.

Kontaminacja nie jest oczywiście błędem, jeśli stosowana jest świadomie, w celu wzbogacenia treści wypowiedzi o nowe znaczenia, z intencją ironiczną lub po prostu dla żartu. Przykładem tak użytej kontaminacji może być wyrażenie “popełnić książkę”, żartobliwa kontaminacja frazeologizmów “popełnić grzech” i “napisać książkę”.


Tagi
Encyklopedia językoznawstwa ogólnegoKsięga przysłów

1 komentarz do “Kontaminacja frazeologiczna”

  1. Kto rano wstaje,ten od miecza ginie.

    Kto rano wstaje, ten leje jak z cebra.

    Niedaleko pada jabłko od wielkiego dzwona.

    Kto chce kij znaleźć, ten psa uderzy.

    Kto nie słuchał ojca, matki, będzie słuchał Radia Maryja.
    Pies, co dużo szczeka mało mleka daje.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz