Fajanse belwederskie

Fajanse belwederskie – fajansowe naczynia dekoracyjne i użytkowe (serwisowe) produkowane w latach 1772-1787 w manufakturze królewskiej znajdującej się na terenie pałacu Belweder w Warszawie.


Manufaktura ta działała w latach 1770-1783, założył ją król Stanisław August Poniatowski. Spotyka się także określenie “fajanse ujazdowskie”, w związku z lokalizacją manufaktury na terenie warszawskiej dzielnicy Ujazdów. Manufaktura belwederska produkowała naczynia w ograniczonej skali, głównie na potrzeby dworu królewskiego, a także na prezenty.

Fajanse belwederskie: technika artystyczna

Belwederskie fajanse cechowały się wysokim poziomem wykonania technicznego i artystycznego. Nawiązywały tak do wzorców rokokowej ceramiki europejskiej, jak i do wzorców ceramiki Dalekiego Wschodu. Bogata dekoracja malarska fajansów belwederskich to często kwiaty śliwy, bukiety kwiatowe, różne motywy japońskie i chińskie (chinoiserie).

Serwis turecki (serwis sułtański)

Przykład naśladownictwa ceramiki wschodniej (orientalizm) stanowił np. słynny serwis turecki, dekorowany wzorami typu japońskiego, powstały w 1777 roku. Nosi on także nazwę “serwis sułtański”, gdyż otrzymał go w darze od Stanisława Augusta Poniatowskiego sułtan turecki Abdülhamid I (Abdul Hamid I).

Sygnatury

Fajanse belwederskie sygnowano często literą “B” (od nazwy Belwederu), literą “V” lub napisem “Varsovie” (po francusku “Warszawa”).


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknychMała encyklopedia Warszawy

Dodaj komentarz