Emma Abbott

Emma Abbott

Emma Abbott, ur. 9 grudnia 1850 w Chicago, zm. 5 stycznia 1891 w Salt Lake City – amerykańska śpiewaczka operowa (sopran) oraz impresario.


Emma Abbott: Biografia

Jej czysty, jasny sopran odznaczał się tak znaczną siłą, jak i dużą giętkością. Krytyka muzyczna nie ceniła jej, była jednak lubiana wśród szerokiej publiczności: stąd nazywano ją nawet “ludową primadonną”.

Kształciła się wokalnie pod opieką ojca i już jako dziecko, w wieku 9 lat, występowała zawodowo na scenie. W 1866 roku wstąpiła do wędrownej trupy muzycznej. Gdy trupa ta uległa rozwiązaniu, Emma Abbott osiadła w Nowym Jorku, gdzie rozpoczęła dalsze kształcenie wokalne. Jej nauczycielem był Achille Errani. W Nowym Jorku debiutowała w grudniu 1871 w repertuarze koncertowym.

W 1872 wyemigrowała do Europy, aby dalej się kształcić (jej nauczycielami byli Antonio Sangiovanni w Mediolanie oraz Mathilde Marchesi, François Wartel i Enrico Delle Sedie w Paryżu). W teatrze operowym debiutowała rolą Marii w operze Donizettiego Córka pułku, 2 maja 1876 w Covent Garden. Nie przedłużono jej jednak kontraktu, gdyż ze względów moralnych odmówiła wykonywania roli Wioletty w Traviacie.

Poślubiła potajemnie Eugene’a Wetherella (zm. 1889), z którym w 1876 powróciła do Ameryki. W Stanach Zjednoczonych debiutowała w operze rok po debiucie europejskim, ponownie rolą Marii w Córce pułku (Nowy Jork, 23 lutego 1877). Występowała także w repertuarze koncertowym.

W 1878 założyła wędrowną trupę operową, składającą się z trzech śpiewaków, pianisty i kornecisty (Eugene Wetherell był jej menadżerem). Trupa ta wystawiała skrócone, a nawet uzupełniane o niepowiązane utwory, wersje najbardziej popularnych utworów operowych i operetkowych, które wykonywane były w języku angielskim. Działała ona głównie na amerykańskim Zachodzie oraz w centralnych Stanach Zjednoczonych (Midwest), odnosząc dość duże sukcesy. Emma Abbot miała pełną kontrolę artystyczną nad tą grupą, której skład z biegiem czasu mógł wzrastać do nawet 60 wykonawców. Zmarła na gruźlicę 5 stycznia 1891 w Salt Lake City.


Dodaj komentarz