East Radio

East Radio

East Radio – stacja radiowa nadająca działająca na terenie Szanghaju, a także sieć powiązanych z nią mniejszych rozgłośni radiowych.


Historia i funkcjonowanie East Radio

Stacja radiowa działa od 28 października 1992 roku. Funkcjonuje na poziomie prowincjonalnym, przy czym jako pierwsze w Chinach złamało panującą dotąd zasadę “jedna administracja rządowa – jedna radiostacja”. Założenie East Radio stało się możliwe dzięki liberalizacji życia kulturalnego Chin pod koniec rządów Deng Xiaopinga, a także dzięki specjalnemu statusowi szanghajskiej dzielnicy Pudong, w której stacja radiowa jest oficjalnie zarejestrowana. Cheng Shenglai, pierwszy prezes radiostacji, zwracał uwagę, że jej powstanie było bezpośrednim skutkiem słynnej podróży na południe Chin Deng Xiaopinga w 1992 roku (połączonej z odsunięciem od rządów “twardogłowych” w Komunistycznej Partii Chin).

East Radio jako pierwsze radio w Chinach wprowadziło więc konkurencję dla istniejących dotąd stacji radiowych zarządzanych przez władze jednostek terytorialnych na poziomie prowincjonalnym. Nie znaczy to jednak, że wolne jest od elementów propagandowych. Dla masowego odbiorcy treść audycji jest jednak ciekawsza, bardziej atrakcyjna i urozmaicona, a mniej upolityczniona, niż w dotychczasowych audycjach radiowych. East Radio można porównać więc z Programem III Polskiego Radia w okresie PRL.

Do sieci należą cztery stacje radiowe: 1) Xinwen yu zonghe jiemu (głównie wiadomości bieżące); 2) Yinyue jiemu (radiowe audycje muzyczne); 3) Jinrong jiemu (aktualności gospodarcze); 4) Shao er jiemu (audycje dla dzieci i młodzieży). Istnieje także telewizja muzyczna powiązana z rozgłośnią, działająca w ramach szanghajskiej telewizji kablowej (por. telewizja kablowa w Chinach). Program nadawany jest zazwyczaj przez całą dobę. Mimo lokalności radia i poparcia, którym cieszy się ono u władz Szanghaju, językiem audycji jest wyłącznie literacki mandaryński, nie lokalny język szanghajski (dialekt wu).

Program transmitowany jest z nadajnika umieszczonego na szczycie Oriental Peal Tower. Jest to jedna z najwyższych wież świata, symbol Pudongu i całego Szanghaju.

Zasięg East Radio jest szeroki: obejmuje nie tylko Szanghaj, ale także okoliczne prowincje (Anhui, Jiangsu i Zhejiang). Programy docierają więc do niemal 200 milionów odbiorców. Do najbardziej popularnych programów należą Dongfang Chuannhu (“Wiadomości ze wschodu”), Tiantian dianbo (“Prośby słuchaczy codziennie”) i Jinri xin huati (“Aktualności dnia”).

Bibliografia:

  • Yuezhi Zhao, Media, Market, and Democracy in China. Between the Party Line and the Bottom Line, University of Illinois Press, 1998.

Dodaj komentarz