Draperia

Draperia (w liczbie mnogiej draperie) – w terminologii sztuk pięknych: element sztuki dekoracyjnej, pomarszczona tkanina, ułożona w dekoracyjne, efektowne fałdy. Stosowana przeważnie jako element wystroju wnętrz, zwłaszcza we wnętrzach barokowych (pałace barokowe).


W innych językach: Język angielski – drapery. Język niemiecki – Draperie. Język francuski – drapé.

Draperia w sztuce. Imitacje, girlandy, festony

W dekoracji wnętrz stosuje się często także imitacje draperii – wykonane z kamienia, tynku, stiuku i drewna. Draperie występowały też często w malarstwie i grafice, w postaci rozsuniętych kotar i festonów. Feston, element dekoracyjny przedstawiający fragment tkaniny (ale też wieńce kwiatów, owoce, rośliny) i girlanda (podwieszany ornament kwiatowy) to także częste elementy dekoracji architektonicznej.

Draperie, girlandy, festony i inne elementy dekoracyjne tego typu są bardzo rozpowszechnione w sztuce barokowej, na nagrobkach gotyckich, w ołtarzach, we wnętrzach klasycystycznych, wreszcie w obrazach. Wśród malarzy jako tło obrazów szczególnie często stosował draperie Anton van Dyck. Często wiąże się z nimi w barokowym malarstwie i architekturze kompozycja diagonalna i wprowadzenie do dzieła elementów dynamicznych.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz