Demi-commode

Demi-commode – w meblarstwie: rodzaj komody. Niewielkich rozmiarów komoda na krótkich nóżkach. Z języka francuskiego: dosłownie “półkomoda”. Zbliżonego rodzaju komoda o profilu zaokrąglonym, półksiężycowatym to demi-lune commode (“komoda półksiężycowa”), ma ona przy tym wysokie nóżki.


Demi-commode w meblarstwie

Pojawiła się we Francji za panowania Ludwika XV (pierwsza połowa XVIII wieku). Słowo pochodzi z języka francuskiego, dosłownie “pół-komoda” (podobnie jak samo słowo “komoda” – commode, “wygodny”). Meble tego typu ustawiano najczęściej przy ścianie, na której zawieszano lustro. Podobna komódka na wysokich nóżkach to demi-lune commode. Komoda jest stosunkowo wysoka i wąska, zaopatrzona w szuflady. Zbliżonym meblem jest table en chiffonnière (stolik z szufladami na krótkich nóżkach), w meblach typu demi-commode szuflady występują jednak na całej wysokości. Spotyka się także nazwę commode d’entre-deux.

Meble takie powstawały przede wszystkim w stylu Ludwika XV i w stylu Ludwika XVI. Popularne były także później, np. w meblach secesyjnych popularne było ukrywanie geometrii szuflad za pomocą linii falistych i dekoracji. Termin nie jest jedynie historyczny: komody tego typu występują powszechnie we współczesnej produkcji mebli i w handlu meblami Francji i krajów francuskojęzycznych.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknychLeksykon języka francuskiego

Dodaj komentarz