Dekoracja

Dekoracja – w terminologii sztuk pięknych: zespół elementów służących do ozdoby dzieł sztuki, zwłaszcza budowli oraz dzieł rzemiosła artystycznego.


Elementy dekoracyjne w sztuce

Elementy służące do ozdoby budowli to przede wszystkim dekoracja architektoniczna, w tym rzeźbiarska i malarska. Obejmuje ona przede wszystkim te elementy zdobnicze, które związane są z budowlą na stałe, a więc umieszczone głównie na zewnątrz obiektu (w odróżnieniu od dekoracji wnętrz, stanowiącej osobną gałąź sztuki dekoracyjnej – pod tym terminem ma się na myśli przedmioty i wzory ułożone tak, że stanowią ozdobę pomieszczenia). Są to rzeźby, płaskorzeźby, malowidła i rozmaite ozdobne detale.

Do dekoracji przedmiotów rzemiosła artystycznego należy np. dekoracja ceramiczna. Największe znaczenie w historii sztuki ma jednak dekoracja teatralna, wystrój sceny teatralnej i operowej. Termin odnosi się także do sztuki filmowej, w której obejmuje specjalne przygotowanie tła kadru filmowego. Istnieją także dekoracje o charakterze nietrwałym: wystrój okolicznościowy fasad, wnętrz i ulic.

W sensie przenośnym określa się tak także przypinanie orderu, medalu lub odznaki (związek frazeologiczny “udekorowanie medalem”).

Dekoracja: Synonimy i antonimy, etymologia

Synonimy i antonimy w języku ogólnym, nie zawsze odnoszące się w jakikolwiek sposób do bardziej precyzyjnych określeń w terminologii sztuk pięknych.

Synonimy: ozdoba, ornament, przybranie, upiększenie, okrasa, motyw zdobniczy, ornamentacja, ozdobnik, deseń, zdobienia, wzór, detal, element dekoracyjny, oprawa plastyczna, dekorowanie, wykończenie.

Antonimy: skaza, rzecz szpecąca (oszpecająca), hańba, czarna owca

Etymologia: do języka polskiego słowo to przeszło z języka francuskiego – décoration. Słowo francuskie pochodzi z kolei od średniowiecznołacińskiego rzeczownika decoratio, pochodzącego od klasycznego łacińskiego czasownika decoro, decorare, decoravi, decoratum – “zdobić”, “przystroić”, “uświetnić”, “uczcić”.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknychEncyklopedia teatruWielka encyklopedia opery

Dodaj komentarz