Dagoba

Dagoba

Dagoba – w architekturze Sri Lanki, w architekturze buddyjskiej: odpowiednik indyjskiej stupy w języku syngaleskim (දාගැබ්; podobnie odpowiednikiem stupy jest pagoda w Chinach), rodzaj buddyjskiej budowli sakralnej na Cejlonie.

Głównym materiałem budowlanym dagob jest cegła. Budynki te mają różne kształty, może to być kształt czaszy lub hemisferycznej kopuły określanej jako anda, najczęściej jednak występują czasze w formie dzwonu. Okazała czasza wspiera się przeważnie na trójstopniowej podstawie. Do budynku przylegają nisze ołtarzowe – wahalkada, vahalkada – zawierające często relikwie buddyjskie. Dagoby cechują się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz zwieńczeniem w kształcie iglicy (harmika).

Budynki takie stanowią rodzaj relikwiarzy o monumentalnej formie. Potwierdza to sanskrycka etymologia nazwy dagoby – दातु-गर्भ, dhātu garbha, “reliwiarz”.

Wywodzi się z modelu stupy indyjskiej, znacznie się jednak od niej różni. Rozwój dagoby rozpoczął się w starożytności, z II i III wieku n.e. pochodzą monumentalne Jetavana i Abhayagiri.

Komentarze | Opinie | Forum