Custard powder

Custard powder, także instant custard powder – niezwykle popularny w kuchni Wielkiej Brytanii produkt spożywczy typu instant. Służy do szybkiego sporządzania sosu angielskiego (custard), który przypomina polską zupę “nic”, jest jednak od niej o wiele bardziej gęsty. Najbardziej znanym rodzajem tego słodkiego sosu jest krem angielski (crème anglaise), popularny również w kuchni francuskiej. Wersja błyskawiczna nie zawiera jednak jajek, jest więc rodzajem imitacji oryginalnej potrawy: custard powder nie można utożsamiać z prawdziwym sosem angielskim.


Historia custard powder. Bird’s Custard

Custard powder należy do najstarszych produktów typu instant na świecie, jest też najstarszym w Wielkiej Brytanii rodzajem masowo dostępnej żywności paczkowanej. Stworzył go w Birmingham angielski chemik i przemysłowiec Alfred Bird (1811-1878) już w 1837 roku. Wiązało się to z faktem, że jego żona Elizabeth miała alergię na żółtka, przez co nie mogła spożywać kremu angielskiego. Alfred Bird był także jednym z wynalazców proszku do pieczenia. Wielka Brytania jest kolebką rewolucji przemysłowej – dotyczy to nie tylko przemysłu ciężkiego i włókienniczego, ale także spożywczego. Custard powder zapoczątkował nowoczesny przemysł spożywczy.

Od XIX wieku funkcjonuje na rynku brytyjskim popularna marka Bird’s Custard, od 2004 roku należąca do międzynarodowego koncernu spożywczego Kraft Foods. Marka ta istnieje także dzisiaj i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów brytyjskiego przemysłu spożywczego.

Skład

Produkt składa się zazwyczaj tylko z mąki kukurydzianej (która jest zastępującym jajka zagęstnikiem i jednocześnie nadaje produktowi żółty kolor) oraz z aromatów – najczęściej waniliny, sztucznego aromatu waniliowego. Często do custard powder dodaje się też żółte barwniki i sól. Produkt ten nie zawiera więc ani mleka w proszku, ani suszu jajecznego. Łatwo więc przyrządzić samodzielnie w domu jego zamiennik, zastępując wanilinę prawdziwą wanilią, a jako żółtego barwnika używając niewielkiej ilości kurkumy.

Zastosowanie

Produkt służy głównie jako zagęszczacz. W smaku i zastosowaniu jest bliski polskim kremom i budyniom w proszku o smaku waniliowym, które opierają się jednak najczęściej na mące ziemniaczanej. W kuchni angielskiej używa się go przeważnie do zagęszczania słodzonego mleka: można w ten sposób uzyskać prostą, szybką wersję kremu angielskiego, jedzoną często na śniadanie. Nie zawiera ona jednak żółtek, co obniża walory smakowe. Produkt używany jest także jako składnik w wielu innych przepisach na desery. Stosować można go również jako sos do deserów (np. do lodów). Niewielki dodatek do posłodzonego mleka (krowiego lub odpowiednika roślinnego) pozwala na przygotowanie lubianego napoju, mleka smakowego.


Tagi
Leksykon języka angielskiegoWielka encyklopedia kulinarna

Dodaj komentarz