Cleveland Abbe

Cleveland Abbe, urodzony 3 grudnia 1838 roku, zmarły 28 października 1916 roku – amerykański meteorolog. Pionier i współzałożyciel U.S. Weather Bureau, znanego następnie pod nazwą National Weather Service.


Cleveland Abbe: Biografia

Urodził się 3 grudnia 1838 roku w Nowym Jorku. Jego bratem był Robert Abbe, słynny chirurg i radiolog. Ukończył studia na Free Academy (obecnie City College) w Nowym Jorku oraz na Harwardzie (przebiegiem jego studiów kierował Benjamin Apthorp Gould). Studiował także na University of Michigan oraz w Rosji, w obserwatorium Pułkowo koło Petersburga. Początkowo zajmował się przede wszystkim astronomią, w 1868 roku został dyrektorem Cinncinnati Observatory, obserwatorium astronomicznego w Cincinnati.

Wkrótce jego zainteresowania badawcze zwróciły się ku meteorologii. Zbudował publiczne obserwatorium meteorologiczne, które miało stać się modelem dla tego rodzaju instytucji w całych Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął codzienne prognozy pogody opierające się na raportach telegraficznych. Przez wiele lat mieszkał w Waszyngtonie: dom uczonego (Cleveland Abbe House) stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków miasta. Całą sieć obserwatoriów astronomicznych utworzono wkrótce, właśnie na wzór obserwatorium Clevelanda Abbe, jako część Signal Service (wojska łączności) armii amerykańskiej.

W 1871 roku został mianowany głównym meteorologiem (chief meteorologist) utworzonej w ten sposób wojskowej służby meteorologicznej Stanów Zjednoczonych. W 1891 została ona poddana reorganizacji i przeszła pod kontrolę cywilną. Zmieniono też jej nazwę – wpierw na Weather Bureau, następnie na National Weather Service (NWS). Był także redaktorem naczelnym “Monthly Weather Review”. Tam też jako główny meteorolog pracował przez ponad 45 lat, aż do 1916 roku.

Zmarł 28 października 1916 roku w Chevy Chase w stanie Maryland.


Tagi
Humanistyczna encyklopedia nauki

Dodaj komentarz