Choefory

Choefory – w kulturze starożytnej Grecji: dziewczęta noszące na głowie dzbany, zwłaszcza ofiarnice, czyli kobiety niosące ofiary na grób. Stanowiły częsty motyw w greckim malarstwie wazowym w stylu czerwonofigurowym.


Także tytuł tragedii Ajschylosa (tytuł tłumaczony również jako Ofiarnice), stanowiącej drugą część trylogii Oresteja. Fabuła tego utworu czerpie z cyklu mitów mykeńskich.Wiele lat po śmierci Agamemnona jego syn Orestes powraca do Argos, aby zemścić się na mordercach, swojej matce Klitajmestrze i jej kochanku Ajgistosie. Spotyka się na grobie Agamemnona z przebywającą w Argos siostrą, Elektrą, która składa na nią ofiarę mającą odpędzić złe sny matki. Rodzeństwo planuje zemstę. Orestes udaje przed matką obcą osobę, mówiąc jej, że jej syn nie żyje. Wciąż nierozpoznany wchodzi do pałacu i zabija Ajgistosa. Waha się przed zabiciem matki, nakłania go jednak do tego przyjaciel Pelades, przypominając mu o poleceniach boga Apollina. Następnie prześladowany przez furie Orestes zbiega z pałacu.

W języku greckim: χοηφόροι, choeforoj (choeforoi), także χοηφόρες, choefores. Tragedia Eurypidesa Błagalnice ma jednak inny tytuł grecki i nie wiąże się z choeforami.


Tagi
Encyklopedia kultury antycznejEncyklopedia literaturyEncyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz