Charles Adam

Charles Adam (XVIII wiek) – francuski producent porcelany.


Charles Adam i manufaktura porcelany w Vincennes

Charles Adam był raczej przedsiębiorcą i administratorem manufaktury, niż praktykiem i artystą – był jednak także uzdolnionym rzeźbiarzem. W 1745 roku otrzymał on od króla Francji Ludwika XV przywilej na produkcję porcelany “na sposób saski”, co oznaczało dalsze rozpowszechnienie we Francji niedawno odkrytej w Saksonii technologii produkcji porcelany. Porcelanę produkowano we Francji wprawdzie już wcześniej, przypisywano jej jednak niską jakość, dopiero porcelana Adama dorównała wyrobom saskim.

Założył słynną manufakturę porcelany, która mieściła się w Vincennes pod Paryżem (mianowicie na terenie Château de Vincennes), a także w pobliskim Bel-Air (obecnie jest to część Paryża). Rozwijała ona doświadczenia wcześniejszej manufaktury porcelany w Saint-Cloud.

Pierwsze swoje prace manufaktura Adama wyprodukowała w 1748 roku. Działalność zakończyła jednak już w październiku 1752 roku. W sierpniu 1753 roku przywilej udzielony uprzednio Adamowi otrzymał Eloy Brichard, kontynuujący działalność fabryki w Vincennes. W 1756 na polecenie markizy de Pompadour manufaktura Adama przeniesiona do Sèvres. Ze względu na znaczny popyt, zabudowania manufaktury w Vincennes okazały się niewystarczające. Porcelana sewrska, jedna z najsławniejszych w Europie, kontynuowała tradycje Vincennes.

Bibliografia:

  • Guillaume Janneau, Leksykon sztuki dekoracyjnej, Warszawa 1978.

Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz