Ceilometr
Ceilometr – przyrząd mierniczy używany w meteorologii i w lotnictwie, automatyczny dalmierz stosowany do określania wysokości podstawy chmur (dzięki ich gęstości, z którą wiąże się nieprzepuszczalność światła). Rozumie się przez to dolną podstawę chmur – wysokość, na której położona jest najniższa warstwa chmur zakrywająca więcej, niż połowę nieba. Wyróżnia się przy tym ceilometry laserowe i ceilometry optyczne stosujące triangulację. Ceilometr służyć może do pomiarów pyłów atmosferycznych i aerozoli atmosferycznych.
Zobacz też: aktynometr, barometr, barograf.
Ceilometry stosuje się powszechnie na lotniskach. Urządzenia mogą przy tym pracować tak w dzień, jak i w nocy. W ceilometrach optycznych wykorzystuje się często promieniowanie podczerwone lub promieniowanie ultrafioletowe. Prócz pomiaru pułapu wysokości chmur ceilometry (tak laserowe, jak i optyczne) stosuje się do mierzenia wysokości chmur, wysokości mgły, koncentracji pyłów atmosferycznych (w tym drobinek piasku, np. pochodzenia saharyjskiego, oraz pyłów wulkanicznych w atmosferze ziemskiej), rozproszenia zanieczyszczeń powietrza oraz rozkładu cząstek w atmosferze w różnych układach czasu i wysokości.
Ceilometr – budowa, przeznaczenie i sposób działania
Trzy zasadnicze części, z których składa się ceilometr, to projektor, detektor i rejestrator. Urządzenia te połączone są z komputerem, który gromadzi, przetwarza i analizuje dane. Projektor to intensywne źródło światła skolimowanego (tj. wiązki światła o promieniowaniach równoległych), kierowanego w stronę nieboskłonu. Detektor to urządzenie służące do zwrotnego pomiaru światła przychodzącego. Umieszczony jest w stałej odległości od projektora. Odbijane przez chmury światło wykrywane jest w nim za pomocą komórek fotoelektrycznych.
Wyróżnia się przy tym ceilometry o stałym ukierunkowaniu projektora i ceilometry rotacyjne. W pierwszym typie projektor kieruje światło wertykalnie ku niebu, wychwytujący odbijane światło detektor nachyla się pod określonym kątem. W typie rotacyjnym ceilometrów umieszczony wertykalnie projektor emituje światło pod różnymi kątami. W obu przypadkach do pomiaru wysokości pułapu chmur za pomocą odbijanego światła wykorzystuje się metody trygonometryczne. Konieczna jest przy tym znajomość kątów padania światła wychwytywanego przez detektor oraz odległość pomiędzy projektorem i detektorem.
Rejestrator kalibrowany jest tak, aby bezpośrednio pokazywać, na jakiej wysokości znajduje się pułap chmur. Konieczne jest przy tym ograniczenie fałszywych odczytów związanych z zewnętrznymi źródłami światła. Wykorzystuje się w tym celu modulację wiązki światła rzucanej przez projektor tak, by możliwe było jej rozpoznanie po odbiciu przez pułap chmur.
stx21 wraply shiehob shiehob pokoje augustow centrum noclegi augustow ul.rajgrodzka augustow noclegi w centrum tanie noclegi w augustowie nad jeziorem nocleg w augustowie
Itís difficult to find educated people for this topic, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks