Budowa słowotwórcza przysłówków
Budowa słowotwórcza przysłówków w języku polskim – struktura słowotwórcza przysłówków obejmuje tak przysłówki utworzone od innych części mowy, jak i strukturę form stopni w obrębie tego samego przysłówka.
Zobacz też: budowa słowotwórcza czasowników, budowa słowotwórcza liczebników, budowa słowotwórcza przymiotników.
Większość przysłówków tworzy się od przymiotników (przysłówki odprzymiotnikowe). Rzadziej występują przysłówki pochodne tworzone od innych części mowy – zaimków (głównie zaimków przymiotnych – przysłówki odzaimkowe), rzeczowników (przysłówki odrzeczownikowe), liczebników (przysłówki odliczebnikowe) i imiesłowów przymiotnikowych. Istnieją także przysłówki złożone (kompozycje wyrazowe).
Przysłówki odprzymiotnikowe tworzy się od podstaw przymiotnikowych za pomocą przyrostków -o i -e (szybki – szybko, ładny – ładnie). Istnieją także przysłówki złożone z przyimkami po, z, na i za oraz formą przymiotnika w odpowiednim przypadku. Przykłady: po polsku, z daleka, na zimno, za ciepło.
Przysłówki odrzeczownikowe mają formę przypadkową rzeczowników bez przyimka lub rzeczowników w połączeniu z zaimkiem albo przyimkiem. Ich podstawą słowotwórczą mogą być więc rzeczowniki w różnych przypadkach. Przykłady: czasem, naraz, gromadą, wówczas, do dnia.
Przysłówki odzaimkowe określa się także (zwłaszcza w dawniejszej terminologii gramatycznej) terminem “zaimki przysłowne”. Tworzy się je od zaimków, najczęściej za pomocą przyrostków –o, –ak, –edy, –ędy, –dzie, –ędzie, –u, –am. Przykłady: tak, siak, nijak, wszelako, pokąd, owędy.
Przysłówki odliczebnikowe tworzy się od liczebników wielorakich i od liczebników mnożnych za pomocą sufiksów –o, –e (np. dwojaki – dwojako, podwójny – podwójnie). Istnieją także przysłówki złożone z rzeczownika raz i liczebnika głównego lub porządkowego (jeden raz, dwa razy, trzeci raz) oraz przysłówki odliczebnikowe z przedrostkiem po– i przyrostkiem –e (po pierwsze, po drugie).
Przysłówki złożone powstają w wyniku kompozycji wyrazowej, np. jako tako, pojutrze.
Frazy wyszukiwawcze: tworzenie przysłówków.
I always was concerned in this subject and stock still am, appreciate it for putting up.
It’s laborious to search out educated individuals on this topic, however you sound like you understand what you’re speaking about! Thanks
Awsome article and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any ideea where to hire some professional writers? Thanks 🙂