Bercy

Bercy, Quartier de Bercy – dzielnica Paryża, 47. spośród osiemdziesięciu okręgów administracyjnych miasta. Stanowi część 12 arrondissement (każdy arrondissement municipal podzielony jest na cztery takie okręgi, w przypadku 12. dzielnicy pozostałe to Picpus, Bel-Air i Quinze-Vingts). Położona na prawym brzegu Sekwany, we wschodniej części miasta. Ze względu na ulokowanie tu jego siedziby, nazwa dzielnicy stała się w języku francuskim (jako metonimia) obiegowym określeniem francuskiego Ministerstwa Finansów.


Dzielnica, położona na obrzeżach Paryża, słynęła dawniej z handlu winem. Mieścił się tu wielki targ wina i spirytualiów, zapewne największy na świecie. Handel winem na tak szeroką skalę rozpoczął się z końcem XVIII wieku, ułatwiała go bliskość rzeki (możliwość spławu wina z Szampanii i Burgundii). Bliskość centrum Paryża sprawiła z kolei, że prócz magazynów i składów powstały tu także liczne małe winiarnie, restauracje i sklepiki, goszczące spragnionych podmiejskich uciech i niedrogiego wina Paryżan.

W 1860 część dzielnicy włączono w granice administracyjne Paryża. W XX wieku dzielnica bardzo jednak podupadła, stając się jedną z najbardziej zaniedbanych części miasta. Magazyny, od dawna niszczejące, zaczęto masowo wyburzać. W 1983 roku miasto Paryż zaczęło realizację Plan de l’Est parisien, szeroko zakrojonego programu rozwoju wschodnich części miasta (wschód prawobrzeżnego Paryża to w ogóle często uboższe, robotnicze dzielnice). Merem Paryża i jednym z pomysłodawców przebudowy dzielnicy był wtedy Jacques Chirac – który zresztą pełnił tę funkcję bardzo długo, w latach 1977-1995.

Ciekawostką kulinarną związaną z dziejami dzielnicy jest antrykot Bercy, gotowany w cebuli i winie.

AccorHotels Arena (Palais Omnisports) i Parc de Bercy

Do budynków zrealizowanych w ramach planu i jego centralnym elementem na terenie dzilenicy należy hala sportowa Palais Omnisports de Bercy (POBP), otwarta w 1984 roku, mogąca pomieścić do 17 tysięcy widzów. Obecnie nosi ona nazwę AccorHotels Arena. W 1995 roku otworzono na terenie dzielnicy duży park (jeden z największych w mieście), Parc de Bercy, połączony w jeden kompleks z areną. Park ten, podobnie jak cały kompleks, rozciąga się wzdłuż Sekwany, naprzeciwko nowego gmachu francuskiej biblioteki narodowej (Bibliothèque nationale de France), z którą łączą go mosty, w tym most pieszy. W parku zwracają uwagę liczne zachowane elementy dawnych winnic i sklepów winiarskich.

Ministerstwo finansów

Najbardziej znanym “nowym” budynkiem dzielnicy jest jednak nowy budynek ministerstwa finansów Francji (Ministère de l’économie et des finances, Ministerstwo Ekonomii i Finansów), także przylegający do Sekwany i parku. Zaprojektowali go Paul Chemetov i Borja Huidobro. Gmach ten stanowi element tzw. grands projets (Grandes opérations d’architecture et d’urbanisme, Grands travaux, Grands projets Culturels, oficjalnie Grandes Operations d’Architecture et d’Urbanisme), wielkich projektów budowlanych, które w czasie swojej prezydentury zainicjował François Mitterrand. Ciekawostką są cumujące na rzece ministerialne łodzie.

Inne obiekty Bercy

Znajdują się tu także centrum handlowe i kompleks kinowy, a także dworzec kolejowy Gare de Bercy, jeden z głównych w Paryżu. Przez Sekwanę przebiega most Pont de Bercy. Dojazd umożliwiają 6. i 14. linia metra (z przystankiem o nazwie identycznej z nazwą dzielnicy)

W skład kompleksu kinowego wchodzi siedziba francuskiej filmoteki narodowej, Cinémathèque Française, wraz z Muzeum Kina. Projektantem budynku Filmoteki był Frank Ghery. Stanowi on jeden z najciekawszych przykładów architektury współczesnej w Paryżu.

Centrum handlowo-usługowe. głównie w formie ciągu pawilonów, nosi nazwę Bercy Village. Przylega ono do park, tworząc spójną całość ze wszystkimi nowo wbudowanymi budynkami dzielnicy. W zamierzeniu miało to być miejsce zaciszne, przypominające wioskę, mimo położenia bardzo blisko ścisłego centrum Paryża – oddalone od wielkomiejskiego zgiełku. Zamiar ten jest wprawdzie po części zrealizowany, niekiedy jednak miejsce to uderza pewną sztucznością. Liczne sklepy i restauracje nawiązują do starych tradycji dzielnicy, która uformowała się jako miejsce handlu winem. Warte uwagi są tu częściowo zachowane stare składy wina.


Tagi
Encyklopedia politologiiKsięga przysłówLeksykon języka francuskiegoWielka encyklopedia geograficzna świata

Dodaj komentarz