Backlight

Backlight

Backlight – rodzaj wielkoformatowego nośnika reklamy, definiowanego jako tablica informacyjna o powierzchni większej niż 18 m²; cechą charakterystyczną jest tu oświetlenie tablicy od wewnątrz. Najczęściej spotykane formaty to 6 x 3m² i 8 x 4m². Pojęciem przeciwnym jest frontlight, tablica reklamowa lub informacyjna oświetlona z zewnątrz. Potocznie nośniki takie określanie są jako “backlighty” i “frontlighty”.


Słowo pochodzenia angielskiego, złożenie wyrazów back – “tył” i light – “światło”, dosłownie światło z tyłu. W ogólnym języku angielskim słowo to oznaczać może po prostu “podświetlenie”, “podświetlenie z tyłu” lub źródło takiego podświetlenia. Słowo używane w języku angielskim także jako czasownik – “podświetlać (od tyłu)”, obok ogólniejszych highlight czy illuminate.

Backlight w filmie i fotografii

Odmienne znaczenie występuje w terminologii telewizyjnej, filmowej i fotograficznej. Termin ten oznacza w nich światło umieszczone za pewnym obiektem (aktorem, przedmiotem lub sceną), służące podkreśleniu tego obiektu i odseparowaniu go od tła.


Dodaj komentarz