Arri, Arriflex

Arri – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące kamery filmowe wysokiej jakości. Założone zostało w 1917 roku w Monachium, gdzie do dziś przy ulicy Türkenstrasse znajduje się jego siedziba. Pierwotnie nosiło ono nazwę Arnold & Richter Cine Technik; obecna nazwa jest akronimem pochodzącym od imion założycieli – August Arnold i Robert Richter. Arri to jedna z najbardziej znanych marek kamer filmowych – przedsiębiorstwo uzyskało wiele nagród, w tym technicznego Oscara za kamerę 35 mm do pracy z ręki (1982 rok).


Arriflex 35, Arriflex 35 BL i inne produkty

Potocznie samo słowo “arri” utożsamia się często z klasyczną kamerą Arriflex 35 mm (np. Arrliflex II C z 1964 roku). Kamery te powstawały w Niemczech od lat trzydziestych XX wieku. Cechuje je niezawodność, solidna budowa, ale także hałaśliwość. Określa się je żartobliwie jako “Volkswagen wśród kamer”.

Wśród kolejnych modeli kamer produkowanych przez niemiecką firmę wyróżnia się nowoczesna kamera dźwiękoszczelna Arriflex 35 BL. Jest to profesjonalna przenośna kamera dźwiękowa, która umożliwia wykonywanie stuprocentowych zdjęć filmowych (synchroniczny zapis obrazu i dźwięku na taśmie filmowej 35 mm). Pojawienie się w 1972 roku kamer Arriflex 35BL przyniosło wielkie zmiany tak w estetyce, jak i sposobie realizacji filmów dokumentalnych i fabularnych (zwłaszcza ze względu na ich lekkość).

Do innych znanych produktów należy np. kamera digitalna A-20 oraz system kamer i obiektywów wysokiej jakości Arricam. Do kamer najczęściej wykorzystywanych w codziennej produkcji filmowej należy Arri 435.

Do koncepcji kamery Arriflex IIC nawiązuje kamera Arriflex 235 produkowana od 2003 roku. Jest to niewielka kamera MOS, ważąca zaledwie 3,5 kg. Do jej ograniczeń należy mała maksymalna szybkość klatkażu, wynosząca 60 klatek / sekundę.

Wraz z firmą Carl Zeiss AG Arri produkuje także obiektywy. Do gamy produktów należą również statywy, wizjery reżyserskie, osprzęt do kamer, lampy filmowe czy skanery filmowe.

Zobacz też: Aaton.


Tagi
Encyklopedia ekonomiiLeksykon filmu

Dodaj komentarz