André Acquart

André Acquart (1922-1916) – francuski artysta, malarz i scenograf teatralny (współpracował także z filmem i operą).


André Acquart – Biografia i twórczość

André Acquart urodził się 12 listopada 1922 roku w Vincennes. Należał do pionierów ujmowania scenografii jako integralnej części przedstawienia teatralnego. Sławę zdobył w latach 50. i 60. – do reżyserów, z którymi współpracował, należeli Roger Blin, Jean Vilar, Laurent Terzieff. W swojej karierze stworzył scenografię do ponad trzystu przedstawień teatralnych i operowych.

Jego scenografa to przede wszystkim surowe i oszczędne struktury wolnostojące, abstrakcyjne (bliskie sztuce abstrakcyjnej swoich czasów, także w tym, że nie stanowiły realistycznej ilustracji tekstu dramatu, co potrafiło bulwersować ówczesną publiczność), nowoczesne, matematyczne i zimne, zbliżone do rzeźby – lecz przy tym wciąż poetyckie. Tworzył dekoracje do wystawień bardzo różnych dramatów – niekiedy klasycznych, najczęściej jednak współczesnych, jak Murzyni (Les Nègres, 1959) i Parawany (Paravents) Jeana Geneta (1966 – sławny spektakl w reżyserii Rogera Blina) oraz sztuk Sławomira Mrożka i Gilles’a Segala. Spośród scenografii do dramatów klasycznych największe uznanie zdobyło przedstawienie tragedii Troilus i Kresyda (Troilus and Cressida) Szekspira, które wyreżyserował Roger Planchon.

W Polsce (Teatr Powszechny, 1975) wystawiono spektakl Bel-Ami i jego sobowtór (Luciano Codignola) ze scenografią Acquarta.

Zmarł 5 czerwca 2016 roku.

Bibliografia:

  • Jean Chollet, André Acquart, architecte de l’éphémère, Actes Sud 2006.

 


Tagi
Encyklopedia teatruWielka encyklopedia opery

Dodaj komentarz