Ampex

Ampex – określa się w ten sposób najstarszy typ magnetowidu studyjnego. Jego nazwa pochodzi od przedsiębiorstwa AMPEX założonego w 1944 roku w Stanach Zjednoczonych – założycielem był pochodzący z Rosji wynalazca Alexander M. Poniatoff (Alexander M. Poniatoff Excellence). W Polsce zapisywana jest także w formie ampeks. Magnetowid taki stanowi urządzenie służące do automatycznego zapisu transmitowanego wydarzenia, umożliwiające wielokrotne odtworzenie i emisję zapisu. Urządzenie po raz pierwszy wykorzystane zostało przez amerykańską publiczną sieć telewizyjną CBS w 1956 roku. Przedsiębiorstwo AMPEX produkowało następnie używane na całym świecie magnetowidy o taśmie szerokości jednego cala (tzw. type A).


Obecnie magnetowidy takie nie są one już stosowane – przedsiębiorstwo AMPEX działo dynamicznie do lat 9o., w 2014 roku przestało samodzielnie funkcjonować. Współcześnie używa się jeszcze niekiedy formatu dwucalowego (tzw. quad format) opracowanego przez przedsiębiorstwo, jest to jednak już format przestarzały, wychodzący z użycia.

W Polsce przez długi czas słowo “ampex” oznaczało każdy, dowolny rodzaj profesjonalnego magnetowidu. Określa się tak także sam system zapisywania obrazu i dźwięku w urządzeniach studyjnych (profesjonalnych), opracowany przez przedsiębiorstwo Poniatoffa, stosowany powszechnie do około 1976 roku.


Tagi
Encyklopedia ekonomiiLeksykon filmu

Dodaj komentarz