American Cinema Editors

American Cinema Editors

American Cinema Editors, często występujące pod skrótem ACE (zapisywane też A.C.E.) – w języku polskim Amerykańskie Towarzystwo Montażystów Filmowych, nazwa przekładana także jako Amerykańcy Montażyści Filmowi.


Organizacja utworzona została w 1950 roku, skupia najlepszych amerykańskich montażystów filmowych. W odróżnieniu od Motion Picture Editors Guild (MPEG), nie ma charakteru związku zawodowego. Stowarzyszenie przyznaje każdego roku (od 1962) nagrodę Eddie (Eddie Awards). Eddies mają postać figurki nagiego mężczyzny, który tryumfalnie unosi rękę, trzymając w niej symbol stowarzyszenia. Stowarzyszenie wydaje także kwartalnik “CinemaEditor Magazine”.

Członkostwo stowarzyszenia ma charakter honorowy, tylko na zaproszenie (podobnie jak w przypadku przyznającej Oscary Academy of Motion Pictures Arts and Sciences, Amerykańskiej Akademii Filmowej, z którą tak ACE, jak i przyznawane przez nią nagrody łączy wiele związków historycznych i zawodowych). Podobnie jak autorzy zdjęć stowarzyszeni w odpowiednich organizacjach różnych krajów, członkowie ACE umieszczają w napisach do filmu skrót nazwy stowarzyszenia po swoim nazwisku, np. “Edgar Burcksen, ACE”.

Linki zewnętrzne: strona internetowa stowarzyszenia.

Zobacz też: Amerykańska Akademia Filmowa i American Cinema Editors (ACE).


Dodaj komentarz