American Cinema Editors

American Cinema Editors, często występujące pod skrótem ACE (zapisywane też A.C.E.) – w języku polskim Amerykańskie Towarzystwo Montażystów Filmowych, nazwa przekładana także jako Amerykańcy Montażyści Filmowi. Największa amerykańska organizacja środowiskowa skupiająca montażystów filmowych, przyznająca nagrody Eddie.


American Cinema Editors i nagrody Eddie

Organizacja utworzona została w 1950 roku, skupia najlepszych amerykańskich montażystów filmowych. W odróżnieniu od Motion Picture Editors Guild (MPEG), nie ma charakteru związku zawodowego. Stowarzyszenie przyznaje każdego roku (od 1962) nagrodę Eddie (Eddie Awards). Eddies mają postać figurki nagiego mężczyzny, który tryumfalnie unosi rękę, trzymając w niej symbol stowarzyszenia – nawiązują przez to formą do nagrody Oskara. Stowarzyszenie wydaje także od 1951 roku kwartalnik “CinemaEditor Magazine” (następnie ukazujący się pod nazwą “CinemaEditor”).

Członkostwo stowarzyszenia ma charakter honorowy, tylko na zaproszenie (podobnie jak w przypadku przyznającej Oscary Academy of Motion Pictures Arts and Sciences, Amerykańskiej Akademii Filmowej, z którą tak ACE, jak i przyznawane przez nią nagrody łączy wiele związków historycznych i zawodowych). Podobnie jak autorzy zdjęć stowarzyszeni w odpowiednich organizacjach różnych krajów, członkowie ACE umieszczają w napisach do filmu skrót nazwy stowarzyszenia po swoim nazwisku, np. “Edgar Burcksen, ACE”.

Linki zewnętrzne: strona internetowa stowarzyszenia.

Zobacz też: Amerykańska Akademia Filmowa i American Society of Cinematographers (ACE).


Tagi
Leksykon filmu

Dodaj komentarz