Alice Adams

Alice Adams, właściwie Alice Boyd Adams, urodzona 14 sierpnia 1926 (Fredericksburg), zmarła w 1999 (San Francisco) – amerykańska powieściopisarka. Jej pełna ciętego dowcipu proza opowiada o życiu osobistym i zawodowym w XX wieku, fabuła obraca się często wokół problemów kobiet przechodzących przełomy życiowe.


Alice Adams: Biografia

Urodziła się 14 sierpnia 1926 roku w mieście Fredericksburgu w stanie Wirginia.  Jej ojciec był profesorem hispanistyki, matka niespełnioną pisarką. Uczęszczała do Radcliffe College, studia ukończyła w 1946. Uczestniczyła w kurach kreatywnego pisania, które prowadzili Kenneth Kempton i Phillips Russel.

Po studiach pracowała krótko w wydawnictwie w Nowym Jorku. W 1947 poślubiła Marka Linenthala, z którym miała jedno dziecko, artystę Petera Linenthala (ur. 1951). Przez rok małżonkowie mieszkali w Paryżu, po czym przenieśli się do San Francisco. Miasto to miało stać się tłem powieści wielu utworów Adams. Małżeństwu brakowało miłości, Adams nie miała wiele czasu na pisanie ze względu na obowiązki domowe – w 1957 nastąpił rozwód.

Następnego roku Adams opublikowała swoje pierwsze opowiadanie. Utrzymywała siebie i dziecko z pracy biurowej w różnych miejscach. W 1966 opublikowała swoją pierwszą powieść, Careless Love, opartą na wydarzeniach z jej życia prywatnego i pełną gorzkiego humoru. Odniosła ona pewien sukces w Wielkiej Brytanii, ale nie w Stanach Zjednoczonych. Publikowała też opowiadania w prasie popularnej, jak “Cosmopolitan”, “Redbook”, “McCall’s” i “New Yorker” (opublikowane w “New Yorkerze” opowiadanie Gift of Grass stanowiło jej pierwszy znaczący sukces literacki).

W latach 70. opublikowała dwie powieści i zbiór opowiadań. W 1978 otrzymała John Simon Guggenheim Memorial Foundation Fellowship (Stypendium Guggenheima). Lata 80. to szczyt jej pracy twórczej, wtedy to napisała większość swoich powieści i wiele szeroko nagradzanych opowiadań. Przez 20 lat jej partnerem był projektant Robert McNie. Pod koniec lat 80. zachorowała na raka: tematyka jej twórczości pozostawała w dużej mierze autobiograficzna, przy czym jednak od tego czasu coraz częściej dotyczyła problematyki śmierci i starości. W latach 90. kontynuowała pracę twórczą, często przebywała w Meksyku, gdzie toczy się akcja wielu jej utworów z tego okresu. Zmarła 27 maja 1999 w San Francisco.

Alice Adams: Twórczość

Jest autorką jedenastu powieści, w tym Careless Love (1966), Families and Survivors (1975), Superior Women (1984), Caroline’s Daughters (1991), Almost Perfect (1993) i A Southern Exposure (1995). Sequelem tej ostatniej jest opublikowana pośmiertnie powieść After the War (2000).

Adams znana jest także jako autorka opowiadań. Zbiory jej opowiadań to To See You Again (1982), The Last Lovely City (1999) oraz wydana pośmiertnie antologia The Stories of Alice Adams (2002).

Jej twórczość przynależy do tradycji prozy modernistycznej. Bohaterowie jej prozy to osoby poszukujące sensu życia pomimo barier, które napotykają w życiu osobistym i społecznym. Problemy egzystencjalne osadzone są w kontekście doświadczeń życiowych ludzi XX wieku, przede wszystkim kobiet. Opisywane w prozie Adams doświadczenia kobiet mają przeważnie charakter autobiograficzny. Krytyka literacka chwaliła jej oszczędny język i umiejętność realistycznego oddania relacji panujących we współczesnych jej Stanach Zjednoczonych.

Źródła:

  • Contemporary American Women Fiction Writers. An A-to-Z Guide.

Tagi
Encyklopedia literatury

Dodaj komentarz