Akselbant

Akselbant

Akselbant – pleciony ozdobny sznur naramienny używany jako odznaka przez generałów, oficerów sztabu generalnego, adiutantów i żandarmerię. Określany także terminem sznur galowy.

Używane od początku XVII wieku – początkowo jedynie w armii francuskiej, następnie rozpowszechniły się w większości armii europejskich. Początkowo stanowiły odznakę nie wyższych oficerów, ale straży przybocznej i świty.

Kolorystyka jest zróżnicowana, zwłaszcza współcześnie spotyka się jednak najczęściej akselbanty złote i srebrne. Sznury takie noszone są na prawym ramieniu, łącznie z plecionym naramiennikiem.

W armii polskiej akselbant pojawił się w XVIII wieku. Początkowo używany był przez regimenty dragonów, następnie przez pułki gwardii. Także we współczesnym wojsku polskim stanowi część ubioru galowego generalicji i oficerów oraz podoficerów.

Uwagi językowe

Etymologia: słowo pochodzi z niemieckiego Achselband. W języku niemieckim jest to złożenie rzeczowników Achsel – “ramię” i Band – taśma. We współczesnej terminologii niemieckiej częściej jednak występuje wyraz Achselschnurr. Liczba mnoga w języku polskim – akselbanty.

Bibliografia:

  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych.

Komentarze | Opinie | Forum