Akni

Akni, także yakhni – rodzaj bulionu (ziołowego lub na baraninie) występujący w tradycjach kulinarnych Azji Południowo-Wschodniej. Bulion ten znany jest głównie w kuchni indyjskiej oraz w pokrewnej kuchni Pakistanu, gdzie występuje w wielu odmianach; znany jest także w innych krajach regionu. Przypomina francuski court-bouillon, a więc bardzo delikatny wywar stosowany nie jako samodzielna potrawa, ale jako podstawa innych potraw.


Istnieją także inne dania indyjskie o podobnych nazwach, głównie potrawy z baraniny i pilaw oraz zbliżone dania ryżowe.

Składniki i warianty akni

Akni może nie zawierać ani mięsa, ani warzyw. Wywar opiera się przede wszystkim ziołach, a także ostrych przyprawach i innych dodatkach smakowych. Może więc stanowić raczej rodzaj wodę aromatyzowaną, niż bulion we właściwym sensie. Bardzo często gotuje się go jednak także na baraninie lub jagnięcinie. Najczęstsze składniki to świeży imbir, szatkowana cebula, nasiona kolendry, nasiona kopru włoskiego, czosnek i szatkowana papryka słodka, pietruszka, liście laurowe oraz zielona lub czerwona ostra papryka (pieprz kajeński).

Warianty regionalne różnią się przede wszystkim zastosowanymi przyprawami. Najbardziej charakterystyczna jest wersja północnoindyjska, oparta na cebuli, goździkach, nasionach kolendry, świeżym imbirze, nasionach kopru włoskiego i pieprzu kajeńskim. Na południu Indii do bulionu dodaje się też nasiona czarnuszki, nasiona gorczycy, liście kari i pietruszkę.

Zastosowanie

Jest to rodzaj wody aromatyzowanej ziołami, którą dodaje się do potraw. Służy ona często do gotowania na parze – zwłaszcza ryżu i warzyw, które nabierają w ten sposób ziołowego aromatu. W kuchni indyjskiej bulion akni pełni też podobną funkcję, co w kuchni Zachodu kostki rosołowe.  Dodaje się go do bardzo wielu typów potraw indyjskich, w tym do curry, sosów, dań z grilla zup i przystawek. Ze względu na niewielki dodatek mięsa lub jego brak, może być przechowywany w lodówce nawet przez kilka dni.

Przepis na akni (przykładowy)

Składniki:

  1. kopiasta łyżka ghee, ewentualnie zwykłego masła klarowanego lub nawet świeżego masła
  2. jedna poszatkowana ostra cebula
  3. 4 ząbki zmiażdżonego czosnku
  4. 2 łyżki nasion kolendry, najlepiej delikatnie zmiażdżonych
  5. 1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
  6. 1 łyżka obranego, poszatkowanego świeżego imbiru
  7. 1 litr wody

Przygotowanie:

  1. podgrzej ghee w rondlu
  2. podsmaż na nim do miękkości cebulę i czosnek
  3. dodaj wszystkie pozostałe przyprawy
  4. smaż na niewielkim ogniu jeszcze przez 2 minuty, tak aby ghee wchłonęło smak
  5. dodaj wodę i gotuj przez 30 minut
  6. odcedź przyprawy, zachowując wywar (możesz pominąć ten krok jeśli używasz akni do gotowania na parze)

 


Tagi
Encyklopedia kultury indyjskiejWielka encyklopedia kulinarna

Dodaj komentarz