Adapter

Adapter

Adapter – w technice: element lub zespół urządzeń, który umożliwia połączenie ze sobą (“adaptację”) albo dwóch różnych urządzeń, albo części tego samego urządzenia – tak, by zgodnie ze sobą współpracowały lub pełniły pewną funkcję. Elementem takim może być wtyczka elektryczna pozwalająca umieścić w jednym gniazdku kilka wejść. Także przejściówka. element adaptujący lub (z języka angielskiego) adaptor.


Zobacz też: adaptacja.

Adapter a gramofon

Potocznie adapter utożsamia się z gramofonem. Jest to jednak określenie błędne – dziś już zresztą coraz rzadziej stosowane.

We właściwym sensie określenie to odnosi się do adaptera gramofonowego, czyli przewodnika elektroakustycznego (pojemnościowego, piezoelektrycznego, elektromagnetycznego), który przetwarza drgania mechaniczne igły czytającej na sygnał elektroniczny. Element ten umieszczony jest na końcu ramienia gramofonu elektrycznego. Sygnał jest następnie przekazywany poprzez wzmacniacz sygnału do głośnika.

Adaptery gramofonowe służące do odtwarzania płyt stereofonicznych mają dwa niezależne przetworniki. Połączone są one z jedną igłą.

W informatyce

W informatyce (w języku angielskim adapter lub adapter card) karta rozszerzająca. Służy ona do podłączenia komputera do sieci LAN za pomocą kabla. Jej najważniejszym parametrem jest prędkość transmisji danych.

Także wzorzec strukturalny (strukturalny wzorzec projektowy) zamiany interfejsu klasy – w interfejs oczekiwany przez klienta. Umożliwia on współpracę klas o niekompatybilnych interfejsach.

W rolnictwie

W rolnictwie termin ten oznacza wymienny zespół roboczy stosowany w maszynach rolniczych – w tym sieczkarni zbierającej i roztrząsaczu obornika. W sieczkarni jest to przedni zespół roboczy, służący do zbioru roślin niskich i wysokich oraz podbierający. W roztrząsaczu ulokowany jest z tyłu maszyny, służy do rozrzucania nawozu.


1 komentarz do “Adapter”

Dodaj komentarz