Abigail (Abigaille)

Abigail, oryg. fr. Abigaille – postać z opery Nabucco (Nabuchodonozor) Giuseppe Verdiego z librettem Temistocle Solery z 1842 roku. Rola sopranowa, pierwszą wykonawczynią (La Scala, 13 sierpnia 1842) była Giuseppina Strepponi, przyszła żona Verdiego. Rola należy do trudniejszych wykonawczo, wymaga bardzo znacznej siły dramatycznej tak w dolnych, jak i górnych rejestrach (w czym przypomina późniejszą rolę Lady Makbet z opery Makbet, także napisaną dla dramatycznego sopranu, często bliskiemu mezzosopranowi).


Abigail w operze Nabucco

Abigail, antagonistka i najbardziej wyrazista postać opery, jest starszą, ale pochodzącą z nieprawego łoża córką Nabucco, wzorowanego na biblijnym i historycznym władcy Babilonu Nabuchodonozorze. Kocha Izmaela (Ismaele), księcia Hebrajczyków, który odrzuca jednak jej miłość, gdyż sam kocha młodszą siostrę Abigail, Fenenę. Zazdrosna o to, że Fenenenę faworyzuje ojciec, Abigail usiłuje odsunąć go od władzy nad Babilonem. Stara się też zgładzić młodszą siostrę oraz wszystkich Żydów. Następnie jednak, w akcie żalu, popełnia samobójstwo przez zażycie trucizny, przebaczając też Fenenie i Izmaelowi – umiera z imieniem Jehowy, Boga Hebrajczyków na ustach.

Wykonawczynie roli

Najsławniejsza aria Abigail to Ben io t’invenni, o fatal scritto! Do najbardziej znanych odtwórczyń tej roli należały Caterina Mancini, Maria Callas, Margherita Roberti, Leonie Rysanek, Mirella Parutto, Lucilla Udovich, Elena Souliotis, Gena Dimitrowa, Grace Bumbry, Renata Scotto. Wśród śpiewaczek sprzed ery nagrań prócz Giuseppiny Streponi rolą tą wsławiła się szczególnie Teresa De Giuli-Bórsi.


Tagi
Wielka encyklopedia opery

Dodaj komentarz