Plac Unii Lubelskiej

Plac Unii Lubelskiej w Warszawie

Rondo Mokotowskie

(hist.)


Rondo Keksholmskie

(hist.)

Plac Unii Lubelskiej — plac w Warszawie na granicy dzielnic Śródmieście i Mokotów. Wytyczony został ok. 1770 roku jako jeden z placów gwiaździstych Osi Stanisławowskiej. Początkowo znany jako Rondo Mokotowskie, następnie jako Rondo Keksholmskie (od stacjonującego w pobliżu rosyjskiego pułku piechoty). Obecną nazwę nosi od 1919.

Początkowo plac stanowił południową granicę Warszawy. Świadectwem tego są zachowane Rogatki Mokotowskie w stylu klasycystycznym. Zostały one zbudowane w latach 1816-1818 na zamówienie miasta, ich architektem był Jakub Kubicki.

Od 1885 przez plac przebiegała linia tramwaju konnego, który kursował między ulicami Marszałkowską i Bagatela. Zabudowa północnej i wschodniej części placu pochodzi z początku XX wieku. Składa się z wysokich, sześcio- i ośmiopiętrowych kamienic, które uległy częściowemu zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego, zostały jednak odbudowane.

11 listopada 1932 odsłonięto zlokalizowany na Placu Unii Lubelskiej Pomnik Lotnika projektu Edwarda Wittiga. Pomnik ten został zniszczony w grudniu 1944, jego pozostałości odnaleziono w 1945 na terenie wolskiej fabryki Lilpopa. Odtworzony, nie powrócił już jednak na pierwotne miejsce, stanął u zbiegu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury.


Tagi
Mała encyklopedia Warszawy

Dodaj komentarz