Ława darniowa

Ława darniowa, czasem też ławka darniowa – rodzaj ławy, miejsce do siedzenia i wypoczynku wykonane z darni. Darń może być układana warstwami, istnieją jednak także ławy darniowe  z bokami murowanymi – kryte darnią, która stanowi jedynie warstwę wierzchnią. Ławę darniową uznać można za typ długiej i wąskiej rabaty. Wierzch ławy stanowić może nie tylko trawa, ale także kwiaty, zioła i inne rośliny.


Ława darniowa: od ogrodu średniowiecznego po współczesne ogrody minimalistyczne

Ławy darniowe występowały często w ogrodach średniowiecznych (szczególnie w wirydarzach i ogrodach klasztornych) oraz wczesnorenesansowych. Umieszczano je najczęściej wokół muru ogrodzeniowego, gdzie ocieniały je od tyłu pnącza i drzewa, występował jednak także typ wolno stojący. W konstrukcji stosowano cegły, kamienie, witki wierzbowe lub deski.

Ławy darniowe występowały często w kulturze staropolskiej – w Polsce znane były od XVII wieku, stały się popularnym elementem skromnych ogrodów drobnej szlachty (np. w zaściankach). Wykonywane są także współcześnie, np. w ogrodach typu naturalistycznego i stylizowanych na historyczne. Współcześnie konstruuje się jednak także ławki darniowe w stylach nowoczesnych, które nie nawiązują wyglądem do naturalistycznych ogrodów średniowiecza, np. minimalistyczne, przeważnie wykonane z betonu lub usypanej ziemi.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz