Claude Ballin młodszy

Claude Ballin młodszy (1661-1756) – francuski  złotnik, cyzeler i odlewnik. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tych rzemiosł artystycznych w epoce rokoka (styl Ludwika XV)


Claude Ballin młodszy – życie i tworczość

Urodził się w Paryżu w 1661 roku. Jego ojcem był malarz Michel Ballin, stryjem najwybitniejszy złotnik francuskiego baroku Claude Ballin (starszy). Rzemieślniczy ród Ballin, do którego należeli przede wszystkim złotnicy, działał w Paryżu od XVI do XVIII wieku. Claude Ballin (młodszy) był też szwagrem rytownika Nicolasa de Launay (autora pierwowzoru znanego obrazu Fragonarda Huśtawka), z którym współpracował w Luwrze. Jego synem i współpracownikiem był Jacques Ballin (1700-1764). 26 sierpnia 1688 roku artysta został mistrzem cechu złotników. Otrzymał również tytuł orfèvre ordinaire du roi (złotnika królewskiego).

Mimo że kariera Claude’a Ballina była długa, zachowało się stosunkowo niewiele jego dzieł. Do pierwszych należy pozłacana monstrancja ze srebra wykonana dla paryskiej katedry Notre-Dame (1707, niezachowana). Ballin wykonał koronę króla Francji Ludwika XV. Stworzył także wiele wspaniałych serwisów, w tym m.in. serwis Choisy (1740-1741). Pracował także dla innych niż francuski dworów europejskich (przede wszystkim dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, także na dworach Danii, Rosji, Hiszpanii, Portugalii, Bawarii i Saksonii). Muzeum Ermitaż w Petersburgu przechowuje wykonaną przez niego wspaniałą misę na owoce. Zmarł w Paryżu 18 marca 1754 roku.


Tagi
Encyklopedia sztuk pięknych

Dodaj komentarz