Adranum

Adranum, także Hadranum, rzadziej Haitranum, greckie Ἀδρανόν, Adranon – starożytne miasto położone na Sycylii, w pobliżu wulkanu Etna. Obecnie Adrano (do 1929 miasto to nosiło nazwę Adernò). Oddalone od morza, położone na zachodnich zboczach Etny, kilkanaście kilometrów od Centuripi. Zachowane ruiny z czasów grecko-rzymskich.


Bóg Adranos (Adranus)

Istniała to według Diodora od czasów niepamiętnych świątynia Sikulów, poświęcona bóstwu o imieniu Adranos (Adranus). Od tegoż bóstwa wywodzi się nazwa założonej później przez Dionizjusza miejscowości. Czczone było ono na całej Sycylii.

Adranum: czasy greckie

Założone w V wieku p.n.e. w okolicach pradawnej świątyni Adranosa przez Dionizjusza I Starszego, tyrana Syrakuz, który pragnął wzmocnić swoją władzę w sycylijskim interiorze. Następnie kontrolowane przez Timoleona z Koryntu. W 345 roku p.n.e. miała tu miejsce bitwa między Timoleonem z Koryntu, wezwanego na pomoc przez Syrakuzańczyków, a wspomaganym przez Kartagińczyków Hiketasem, tyranem Leontinoj.

Adranum: czasy rzymskie

Miasto było jednym z pierwszych zajętych na Sycylii przez Rzymian, już po I wojnie punickiej. Prawdopodobnie z tego powodu stopień jego niezależności wobec Rzymu był mniejszy, niż w przypadku wielu innych miast sycylijskich. Nie wymienia go Cyceron w mowach przeciw Werresowi, ale w czasach Pliniusza zaliczane było do stipendiariae civitates. Nie było w czasach rzymskich, podobnie jak w greckich, dużą miejscowością, pomyślność zawdzięczało głównie wciąż funkcjonującej tu świątyni.


Tagi
Encyklopedia kultury antycznej

Dodaj komentarz