Język achuale

Język achuale – indiański język rdzenny należący do niewielkiej rodziny językowej jibaro (jívaro). Nazwy alternatywne: achuar-shiwiar, achual, achuar, achuara, jivaro, maina, mayna, shiviar. Używany jest on przede wszystkim w południowo-wschodnim Ekwadorze (region Oriente, prowincje Morona Santiago i Pastaza) oraz w sąsiednich regionach Peru (wschodni fragment prowincji Loreto) – pomiędzy rzekami Morona i Tigre. Wraz z innymi językami jibaro posługują się nim Indianie Jiwaro (także: Jívaro, Chiwaro, Sziwaro, Hiwarowie). Liczba mówiących w języku achuale wynosi 7000 osób, w tym 3000 w Peru – większość z nich jest jednojęzyczna. Językowi przypisany jest kod ISO 639-3 acu.


Nie są znane dialekty, spośród innych języków jibaro bliski jest mu przede wszystkim język shuar. Pozostałe języki jibaro to język aguaruna (awajun) i język huambisa (huambira).


Tagi
Encyklopedia językoznawstwa ogólnego

2 komentarze do “Achuale”

  1. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz